En utvecklande och glädjefylld gemenskap med hjärtat som grund.
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Skanör Falsterbo IF
Fotboll
Varmt välkommen till SFIF!
Se vår film här!
Läs mer om vår HJÄRTEGRUND
 

Ta väl hand om er!


Styrelsen

Skanör Falsterbo IF

 

INGEN TRÄNING eller MATCH om du har förkylningssymptom.

Vi fortsätter med noggrann handhygien och använder egen vattenflaska.

Möllevallscupen 2025
2025-08-22 13:17

9-10 augusti var det återigen dags för SFIF:s årliga cup -  Möllevallscupen! Sedan vi arrangerade cupen för första gången 2011 har vår cup ständigt utvecklas och i år nådde vi nya framgångar! Totalt 121 lag anmälda i åldrarna 7-12 år i både pojk- och flickklasserna. 232 matcher med både lokala lag och lag som rest en bra bit för att komma till oss – bland annat deltagare från Danmark som för andra året i rad spelade i vår cup. Kul! Uppskattningsvis hade vi över 2000 besökare på Möllevallen under helgen och full aktivitet i kiosker och grilltält. Kan det bli bättre?

Tillsammans kan vi – med hjärtat som grund

Ett stort tack till alla sponsorer och alla ni ideella krafter som jobbade före, under och efter cupen. Det är ni som gör det möjligt för oss att varje år genomföra ett arrangemang så stort som Möllevallscupen. Vi fick i år hjälp av ideella från 9 år ända upp till 75 år – och allt däremellan. Med andra ord, ett arrangemang som samlar och förenar många!

Ett extra tack även till Vellinge kommun för stöttning och support, Green Landscaping för fantastiska fotbollsplaner samt Triangelns och Tårepilens vägförening för utlåning av parkeringsytor.

Vi vill också rikta ett stort tack till ICA Toppen för att de stöttar oss, inte bara i samband med Möllevallscupen utan under flera av våra årliga event. Ert bidrag är guld värt. Vi vill också tacka Pågen för alla hamburgar- och korvbröd samt Ica Skanör för bullar och frukt. Stort tack även till Lions Club Reng Höllviken som var representerat på cupen och säkrade att våra domare fick en stunds lugn och ro mellan matcherna i vårt nya fina tält.

Så åter igen – stort tack till alla ni som bidragit till Möllevallscupen och till alla lag som deltog. Vi ses nästa år!

Erbjudande från Stadium
2025-08-20 21:17
ett godt erbjudande från våra venner hos Stadium
 
Det ska löna sig att vara föreningsmedlem!
25% på fotbollsskor & futsalskor
På stadium.se aktiveras erbjudandet automatiskt i kassan när du lagt till ett plagg med klubblogga ur ditt föreningssortiment.
fysisk Stadium-butik loggar du in på My Stadium och visar upp vilken förening du stödjer för kassapersonalen för att erhålla din rabatt.
När du stödjer din förening, behåller du din egen bonus, men ger 3% extra till föreningen.
*Erbjudandet gäller för föreningsmedlemmar på stadium.se samt i alla Stadiums fysiska butiker under perioden 15/8-15/9 2025.
Erbjudandet gäller på ett par ordinarie prisade fotbollsskor eller futsalskor, dock ej på produkter som är exkluderade från kampanjer.
Erbjudandet gäller ej i kombination med andra rabatter/erbjudanden eller på stadiumteamsales.se.
Gåsaloppet 2025
2025-06-23 11:02

Stort tack till alla som varit aktiva i Gåsaloppet i Skanör!

 

Tack till alla deltagare, funktionärer, ideella krafter, publik, supporters, lagens entourage, sponsorer och alla andra som gjorde det till ett lyckat arrangemang.

 

Placering Startnummer Namn Sluttid
1 9 Trefemmorna 6,45
2 18 Gåsatöserna 8,04
3 4 Putte Alpin 8,05
4 22 Biltema Forever 8,06
5 17 Minionerna 8,56
6 15 Gäss we can 9,30
7 1 Cheer Queens 9,47
8 25 Team Ledergåsen 10,22
9 5 Sex Sexiga Skottar 10,42
10 7 Ica supermarket Skanör 10,53
11 11 Blommor och ett bi 10,59
12 24 Chanörs Finest 11,09
13 8 Gundes Adepter 12,00
14 3 Lederhosen einzweidrei 13,10
15 16 Bada Bada Bastu 14,06
16 19 Hula Hula Ski Team 14,10
17 13 Team Verbier 14,45
18 21 Sopa Bana 14,50
19 20 70-årsfiraren med vänner 23,36
20 14 Lundaspexarna 31,50
- 23 NJUD Fullföljde ej pga  materialproblem
- 26 Say Gäss Fullföljde ej pga  materialproblem
- 2 Lassoligan Kom ej till start
- 6 Le Machu pikachu Kom ej till start
- 10 Katten Jansson Kom ej till start
- 12 ForeignFiddles Kom ej till start

 

Bäst klädda: Blommor och ett bi.

 

Mest underhållande: 70-årsfiraren med vänner.

 

Vi ses på midsommar 2026!

 

Se bilder och filmer på våra sociala medier.

 

Skanör Falsterbo IF

Niklas Skoog till Skanör Falsterbo IF
2025-03-19 16:32

Meriterade fotbollsspelaren Niklas Skoog ansluter som assisterande tränare för Skanör Falsterbo IF:s A-lag

 

Den meriterade fotbollsprofilen Niklas Skoog, som har en mångårig fotbollskarriär bakom sig med 20 år som professionell fotbollsspelare i V Frölunda IF, Malmö FF, MSV Duisburg, FC Nürnberg och det Svenska landslaget, har anslutit som assisterande tränare till Skanör Falsterbo IF:s A-lag.

 

Med sin gedigna erfarenhet från professionell fotboll hoppas Niklas kunna bidra till att utveckla spelarna i A-lagstruppen och stärka lagets gemensamma insats.

 

– Jag har bott i Skanör i snart nio år och min sambo har tidigare varit ordförande för Skanör

Falsterbo IF. När jag fick frågan om att bli assisterande tränare för klubbens A-lag

kändes det därför självklart att tacka ja. Det var ett par år sedan jag tränade ett fotbollslag sist. Jag saknar lagkänslan och möjligheten att få bidra till individuella spelares utveckling utifrån ett lagsammanhang, säger Niklas Skoog. Han gjorde sin allsvenska debut i Frölunda IF 1991 och blev allsvensk skyttekung 1995. Han vann skytteligan även 2003 och bidrog dessutom till MFF:s SM-guld 2004.

 

Delar med sig av erfarenheter som professionell fotbollsspelare

Niklas är till vardags akademiansvarig på Malmö FF och har varit aktiv i föreningen sedan 2001. För Niklas Skoog känns det värdefullt och viktigt att engagera sig som assisterande tränare i ett lokalt fotbollslag som erbjuder en omfattande bredd, från

ungdomsverksamhet upp till A-lag. Han betraktar rollen som A-lagets nya assisterande

tränare som en rolig utmaning och en möjlighet att få bidra med sin mångåriga erfarenhet som professionell fotbollsspelare i flertalet ligor.

 

– Jag hoppas självklart kunna stärka hela laget och bidra till att vi kommer närmare vårt mål

att befinna oss på den övre halvan i serien och på sikt självklart också vinna hela serien. Jag är övertygad om att jag kan bidra till att laget får en så framgångsrik säsong som möjligt och

inte minst, se till att vi har roligt på vägen vilket jag tror är en viktig faktor, säger Niklas Skoog.

 

– Med Niklas gedigna erfarenhet från såväl den svenska som den tyska ligan samt hans

arbete med MFF:s Akademier är till stor nytta och glädje för vår klubb. Niklas är dessutom en väldigt inkluderande person med ett utpräglat lagfokus och en hög potential att på olika sätt stärka A-lagets sammanhållning och laganda. Vi är mycket glada och tacksamma för hans lokala engagemang och viljan att utveckla fotbollen längs ner på Näset, säger Katinka Island, styrelseordförande i Skanör-Falsterbo IF.

Nyheter från våra lag
F-2019/2020, 26/08 10:48 
Gåsaloppet, 23/06 10:58 
Gåsaloppet, 15/04 11:55 
P-2018, 11/04 10:02 
P/F-2020, 11/04 10:01 
 
 
SAMARBETSPARTNERS